تبلیغات
انجمن علمی زمین شناسی - ششمین سالگرد درگذشت دکتر عبدالکریم قریب

ششمین سالگرد درگذشت دکتر عبدالکریم قریب

  استاد عبدالکریم قریب گرکانى فرزند میرزا مصطفى‌خان مستوفى در سال 1291 ه.ش در تهران دیده به جهان گشود. دو ساله بود که پدرش بازنشسته شد و پس از آن به اتفاق خانواده به گرکان بازگشت و در سال 1307 پس از اتمام دوره ابتدایى در مدرسه صفوى، براى ادامه تحصیل در دبیرستان علمیه ثبت نام کرد. استاد قریب در سال 1314 با اخذ دیپلم علمى از دبیرستان علمیه تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از آن با ورود به دانشکده علوم در رشته علوم طبیعى به تحصیل پرداخت. به دلیل علاقه فراوان ایشان به زمین‌شناسى، مطالعات خود را در این رشته توسعه داد و در نهایت در سال 1317 در رشته علوم طبیعى فارغ‌التحصیل شد. ایشان پس از اتمام دوره سربازى به طور همزمان در دانشگاه و آموزش‌و‌پرورش به تدریس پرداخت و جامعه زمین شناسى ایران را مدیون خدمات و مطالعات ارزنده خود کرد. از ایشان به عنوان مشاور سازمان انرژى اتمى، بنیانگذار دانشگاه اراک، موسس و رئیس کمیته غارشناسى ایران و مدرس دانشگاه آزاد آشتیان یاد مى‌شود.

از دکتر قریب کتاب‌ها و تالیفات زیر به جا مانده است:

بلورشناسى، چاپخانه علمى، ۱۳۲۹،کانى شناسى، درباره کانیهاى جزیره هرمز، دانشگاه تهران، ۱۳۳۶، اصول علم کانیها، چاپخانه علمى، ۱۳۳۸، شناختن کانیها به وسیله معرفهاى شیمیایى، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۴چگونه کانیها را مى‌توان شناخت، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۴،مقالاتى چند درباره زمین، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۵،سنگ شناسى، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۶، یک دوره ۱۷ جلدى کتابهاى طبیعى براى دبیرستانها، ۱۳۴۶-۱۳۴۴، گرکان، نشر آفتاب، ۱۳۶۳، زمین در فضا، نشر آفتاب، ۱۳۶۳، مبارزه با عوارض پیرى، چاپخانه رامین، ۱۳۷۱،فرهنگ زمین شناسى، انتشا رات انزلى، ۱۳۶۶،جلد اول شنااخت سنگها با نگاهى ویژه به سنگهاى ایران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى، ۱۳۷۲، جلد دوم شناخت سنگها با نگاهى ویژه به سنگهاى ایران، انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى ،واژه‌هاى زمین شناسى، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۷۷،تولید خاک از نظر کشاورزى (ترجمه)، چاپخانه علمى، ۱۳۲۸، زلزله و آتشفشان (ترجمه)، چاپخانه علمى، ۱۳۲۹، بلور (ترجمه)، دانشگاه تربیت معلم، ۱۳۴۵، مبانى زمین شناسى (ترجمه)، انتشارات خوارزمى، چاپ اول و دوم، ۱۳۴۸ و ۱۳۵۸. رازهاى درون زمین (ترجمه)، انتشارات نیل، ۱۳۴۹، پدیده‌هاى شگفت انگیز در آسمان و زمین (ترجمه)، انتشارات آفتاب، ۱۳۶۰، انسان در نبرد با طبیعت (ترجمه ر تألیف)، نشر آفتاب، ۱۳۶۱،۵۷ درس براى تقویت حافظه (ترجمه و تألیف)، نشر آفتاب، ۱۳۶۱، اسرار سه اقیانوس (ترجمه)، نشر آفتاب، ۱۳۶۲ غارشناسى (ترجمه)، نشر کوهستان، ۱۳۷۱، غارها و موارد استفاده از آنها.

به یاد داشته باشیم زمین‌شناسان با چکش‌زدن‌هاى پى‌در‌پى خود، آرامش سنگ‌ها را که به خواب ابدى فرو رفته‌‌اند، به هم‌‌ ‌مى‌زنند.

انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه پیام نور محلات ششمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر عبدالکریم قریب استاد فرهیخته و پدر علم زمین‌شناسى ایران را به جامعه زمین‌شناسان تسلیت عرض مى‌کند.

روحش شاد و یادش گرامى

استاد عبدالکریم قریب گرکانی، پدر علم زمین شناسی ایران.


Rate Us

Rate Us: